Jestem członkiem kilku grup rękodzielniczych i zauważyłam, że wielu osobom wykończenie prac stworzonych w technice haftu sutaszowego stwarza problem. Dla mnie natomiast jest to część tworzenia, która bardzo mnie relaksuje.

Pierwszym moim krokiem jest dopasowanie koloru materiału oraz jego rodzaju do uszytej biżuterii. Do wykończenia biżuterii sutaszowej używam sztucznej skórki, weluru, sztucznego zamszu lub naturalnej skóry z recyklingu. Wszystkie powyższe materiały bez problemu można nabyć w sklepach internetowych z artykułami dla rękodzielników.

Jeżeli kształt uszytego kolczyka czy wisiora jest prosty odrysowuję go na tekturce, wycinam i następnie przenoszę go na materiał. Gotowy wyciety materiał przyklejam w kilku miejscach do tyłu pracy, docinam jeszcze bardziej precyzyjnie małymi nożyczkami i zaczynam szycie. Używam nici jak najbardziej podobnej kolorystycznie do użytego materiału.

Tu dodatkowo do obszycia użyłam drobne japońskie koraliki

Przy trudniejszych kształtach nakładam klej na tył pracy, przyklejam kawałek materiału i dopiero wtedy małymi ostrymi nożyczkami ostrożnie docinam kształt. Nie ukrywam, że jest przy tym trochę zabawy.